23 kwietnia odbyło się Wiosenne Seminarium Techniczne, wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich o/Rzeszowski, oraz Podkarpacką Okręgowa Izbę Inżynierów Budownictwa.
Temat wiodący Seminarium to „Nowe wymagania w odniesieniu do aktualnych przepisów i wytycznych w oświetleniu. Dobre praktyki, przykłady, wybrane problemy w doborze i projektowaniu”.
Blok wystąpień zapoczątkował przedstawiciel firmy Elektromontaż Rzeszów SA, który przedstawił realizacje projektu „Bezpieczny Punkt Oświetleniowy (BPO) oraz aspekty bezpiecznej konstrukcji wsporczej w odniesieniu do aktualnych wymagań zawartych w WR-D-72-1”.
Następnie przedstawiciel firmy ES-System omówił dyrektywę, RoHS w odniesieniu do opraw oświetleniowych, i jej wpływ na projektowanie instalacji elektrycznych.
Dr. Henryk Wachta z Politechniki Rzeszowskiej szeroko zreferował temat „Oświetlenie przejść dla pieszych w odniesieniu do aktualnych wymagań”, przedstawił przykłady realizacji, problematykę właściwego doboru, w odniesieniu do warunków w otoczeniu oraz problematykę pomiarów i audytu powykonawczego.
„Oświetlenie uliczne z funkcją ładowania samochodów” to temat rozwinięty przez przedstawiciela firmy ElectricMobility omówiono możliwości, perspektywy, przykłady realizacji.
„Problematykę stosowania wymagań zawartych w wytycznych WR-72-1” w odniesieniu do układów zasilania min. szaf oświetleniowych , systemów sterowania oświetleniem oraz w układów kompensacji mocy biernej. szeroko omówili specjaliści z firmy Rabbit.
„Innowacyjne rozwiązania oświetleniowe poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym,” oprawy z projektu BPO, oraz realizacje modernizacyjne z Miasta Stołecznego Warszawy zaprezentował przedstawiciel firmy LUG.
W seminarium wzięło udział 60 osób członków SEP i POIIB, projektantów, specjalistów elektryków.
Tekst i zdjęcia: Adam Kowalski