39 Konkurs na najlepszą pracę dyplomową studentów Politechniki Rzeszowskiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego w roku akademickim 2023/2024

6 grudnia 2024 roku odbył się kolejny 39 Konkurs na najlepszą pracę dyplomową studentów Politechniki Rzeszowskiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Coroczne wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Rzeszowski. W przygotowaniu obecnej edycji Konkursu pomagali zarówno członkowie Koła SEP przy Uniwersytecie Rzeszowskim jak i Politechnice Rzeszowskiej. W tym roku gospodarzem wydarzenia był Uniwersytet Rzeszowski. Miejsce to, znane z wysokiej jakości kształcenia oraz nowoczesnych laboratoriów, stanowiło doskonałe tło dla wymiany wiedzy i doświadczeń między młodymi naukowcami. Jury i uczestników oraz gości konkursu przywitała Dziekan Kolegium Nauk Przyrodniczych  dr hab. inż. Jadwiga Topaczewska, prof. UR. Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Rzeszowski otworzył i przypomniał zasady  uczestnictwa i przebiegu konkursu.

Do etapu finałowego zostało zakwalifikowanych 10 projektów o mocno zróżnicowanej tematyce obejmującej zarówno zaawansowane technologie inżynierskie, jak i innowacyjne rozwiązania o charakterze typowo naukowo-badawczym. Podczas Konkursu poruszane były zagadnienia obejmujące tematykę technik lotniczych, systemów sterowania, sztucznej inteligencji, analizy materiałów i systemów radiokomunikacyjnych. Dyplomanci prezentowali swoje projekty na temat systemów awaryjnego sterowania samolotem, wykorzystania sterowników PLC w automatyce przemysłowej, implementacji techniki RFID w zastosowaniach telemetrycznych, badań nad właściwościami materiałów wykorzystywanych w druku 3D, a także nowatorskich podejść do rozpoznawania wzorców oddechowych u noworodków oraz gestów języka migowego. Projekty łączyły różnorodne dziedziny nauki, integrując informatykę, elektronikę, elektrotechnikę oraz sztuczną inteligencję, z naciskiem na praktyczne zastosowanie wyników badań w realnych warunkach przemysłowych i medycznych.

Konkursowi przewodniczył Kol. Zbigniew Styczeń, Prezes SEP Odział w Rzeszowie.

W skład Jury Konkursowego weszli jako przewodniczący

Przedstawiciele Oddziału Rzeszowskiego SEP:

Kol. Zbigniew Styczeń, Prezes SEP Odział w Rzeszowie

Kol. Urszula Turek, Przewodnicząca Komisji ds. młodzieży i studentów działającej przy SEP.

Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej:

Kol. Robert Ziemba, Prezes Koła SEP Politechniki Rzeszowskiej

Kol. Mariusz Węglarski, Sekretarz Koła SEP Politechniki Rzeszowskiej

Główni sponsorzy:

Kol. Adam Kowalski, dyrektor ds. marketingu Elektromontaż Rzeszów S.A.

Kol. Wojciech Bieda, dyrektor techniczny Elektromontaż Rzeszów S.A.

Przedstawiciele  Uniwersytetu Rzeszowskiego:

dr hab. Jan Bazan, prof. UR

dr inż. Bogusław Twaróg

dr hab. Jan Bazan, prof. UR

prof. dr hab. inż.  Tadeusz Kwater

Dyplomanci, przedstawiając swoje projekty, wykazali się nie tylko dogłębną znajomością omawianych tematów, ale także wyjątkowym zaangażowaniem w realizację swoich prac. Ich wystąpienia pełne były pasji i entuzjazmu, co znacząco zwiększało atrakcyjność poruszanych zagadnień. Pewność siebie, z jaką prowadzili prezentacje, zrobiła wrażenie na Komisji Konkursowej, a ich gotowość do dyskusji świadczyła o głębokiej znajomości tematu i umiejętnościach interpersonalnych. Pasja, ogromny wkład pracy oraz umiejętność przekazywania informacji na temat swoich projektów stanowią niewątpliwie solidną podstawę dla przyszłych sukcesów absolwentów w ich zawodowej karierze.

Dlatego też Jury miało bardzo trudne zadanie wyłonienia najlepszego projektu, niemniej jednak po długiej dyskusji przyznano nagrody za 1, 2 i 3 miejsce oraz cztery wyróżnienia (W).

 

Imię Nazwisko

Tytuł pracy

Opiekun

I

Dojka Mariusz

Studium awaryjnego sterowania samolotem w fazie lądowania

dr hab. inż. Marian Wysocki, prof. PRz

II

Jamroży Damian

Prototyp i analiza platformy do rozpoznawania gestów polskiego języka migowego w czasie rzeczywistym z zastosowaniem metod uczenia maszynowego

dr. inż. Bogusław Twaróg

III

Wnuk Mikołaj

Koncepcja systemu radiotelemetrycznego z wykorzystaniem techniki RFID

dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz

W

Micał Michał

Badanie zastosowania algorytmów genetycznych w układach stabilizujących drgania

dr inż. Marcin Grochowina

W

Wiśniowski Jarosław

Badanie wytrzymałości elektrycznej filamentów do druku 3D przy napięciu przemiennym oraz udarowym

dr inż. Mariusz Trojnar

W

Ćwiąkała Adrian

Wykorzystanie głębokich sieci neuronowych w analizie i przewidywaniu wzorców oddechowych u noworodków z niewydolnością oddechową

dr. hab. Jana Bazana, prof. UR

W

Hara Hubert

Projekt i wykonanie układu detekcji i wizualizacji położenia dłoni

dr inż. Marcin Grochowina

F

Drożdżowski Radosław

Badanie przenikalności względnej filamentów do druku 3D w paśmie częstotliwości 20Hz-20kHz

dr inż. Mariusz Trojnar

F

Kalicki Patryk

Wykorzystanie sterownika PLC w systemie sterowania układem pneumatycznym

dr inż. Jacek Bartman

W – Dyplomanci z wyróżnieniem

F – Finaliści Konkursu

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania za swoje osiągnięcia oraz drobne upominki, które stanowią symboliczne podziękowanie za ich trud i zaangażowanie. Nagrody te mają na celu docenienie ich wysiłku i motywowanie do dalszego rozwoju w dziedzinie nauki oraz technologii.

Dziękujemy bardzo sponsorom, w szczególności Firmie Elektromontaż Rzeszów oraz Zarządowi Rzeszowskiego Oddziału SEP, za ich wsparcie i hojność, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tego wydarzenia oraz nagrodzenie uczestników. Ich wkład przyczynił się do sukcesu całego Konkursu i umożliwił wyłonienie młodych talentów, których praca i pasja zasługują na uznanie.