Targi elektryczne
TARGI LUBELSKIE ENERGETICS 2017
W dniu 14 listopada 2017r delegacja SEP Rzeszów udała się na coroczne targi Energetics do Lublina. Była to Jubileuszowa, X edycja Lubelskich Targów Energetycznych oraz II edycja Wschodnich Dni Kooperacji , pod patronatem PGE Dystrybucja S.A.
Targom towarzyszyły seminaria i konkursy.
1. Zwycięzcy w kategorii Produkt Roku Targów Energetycznych ENERGETICS 2017:
-
za INNOWACYJNĄ TECHNOLOGIĘ LOKALIZACJI USZKODZEŃ I PRZYWRACANIA ZASILANIA W SIECIACH SKOMPENSOWANYCH otrzymała firma SCHNEIDER ELECTRIC i PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok.
2. Wyróżnienia w kategorii Produkt Roku Lubelskich Targów Energetycznych ENERGETICS 2017:
-
za STEROWNIKI Z RODZINY SO-54SR-3xx/4xx/5xx Z FUNKCJĄ SYGNALIZATORA ZWARĆ I SEKCJONALIZERA otrzymała firma MIKRONIKA
-
za ROZDZIELNICĘ SN otrzymała firma LAMEL Rozdzielnice Sp. z o.o.
-
za INSPEKCJĘ LINII ELEKTROENERGETYCZNYCH W SRODOWISKU vMATIC 3D otrzymała firma VIMAP Sp. z o.o.
3. Zwyciężca kategorii Forma Promocji Targowej Targów Energetycznych ENERGETICS 2017 Komisja Konkursowa przyznała Nagrodę Targową firmie:
ELEKTROMONTAŻ LUBLIN Sp. z o.o.
4. Puchar Prezesa Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej za najefektywniejsze ekonomiczne rozwiązanie technologiczno-organizacyjne w zakresie energetyki otrzymała firma ALPAR za GAMĘ ROZŁĄCZNIKÓW NAPOWIETRZNYCH RN (M) III SA 24/4/100A.
5.Komisja Konkursowa przyznała również dyplom uznania dla POLITECHNIKI LUBELSKIEJ za promocję nauki wśród młodzieży podczas Targów Energetycznych ENERGETICS 2017.
Wyjazd delegacji SEP Rzeszów był też okazją do zapalenia zniczy na grobie pierwszego Prezesa i założyciela oddziału SEP w Rzeszowie Kol. Jana Radziwiłowicza, na Cmentarzu Komunalnym Majdanek w Lublinie ( sektor S2C3, rząd 6 , nr grobu 16).
Poniżej kilka zdjęć z tego wyjazdu.
Pamiątkowe zdjęcie przy grobie pierwszego Prezesa SEP Oddz. Rzeszów( od lewej Kol. Cecylia Bartoszek , Kol. Julian Jaworski , Kol. Bolesław Pałac.
Znicze SEP na mogile Kol. Jana Rzdziwiłowicza.
Chwila zadumy nad mijającym czasem i odchodzącymi ludzmi .
Otwarcie Targów przez Prezesa ENSRGETICS.
Uczestnicy oficjalnego otwarcia targów Energetics 2017 Lublin.
Statuetka głównej nagrody targów.
opr. + zdj. B.Pałac
TARGI ENERGETAB 2017
W dniach 12-14.09.2017r w Bielsku – Białej dobyły się Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB 2017.Wzięło w nich udział ponad 700 wystawców z kilkunastu krajów Europy i Azji, którzy zademonstrowali swoje najnowsze produkty dla modernizującej się polskiej energetyki. Wśród wystawców były dobrze znane międzynarodowe firmy dostarczające pełny wachlarz produktów na globalne rynki, jak też krajowi dostawcy najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn, urządzeń i aparatów, służących niezawodnemu wytwarzaniu i dostarczaniu energii elektrycznej.
Na Targach przyznano nagrody , oto niektóre z nich:
Statuetka – „Lwa” im. Kazimierza Szpotańskiego Fundacji Jacka Szpotańskiego za produkt:
Budowa linii blokowej 400 kV relacji SE PKN ORLEN-SE Płock. Trasa wschodnia, wraz z kanalizacją kablową dla redundantnej linii teletechnicznej - zgłoszony przez firmę: ELBUD Katowice Sp. z o.o.
Puchar Ministra Energii za produkt:
OPTIMA - 24 - zgłoszony przez firmę: ELEKTROBUDOWA SA
Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznejza produkt:
Gama rozłączników napowietrznych RN(M) III S.A. 24/4/100A przeznaczonych do stosowania w sieciach elektroenergetycznych - zgłoszony przez firmę: ALPAR Artur i Piotr Kowalscy Spółka Jawna
Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej "Energetyczny Człowiek" za produkt:
EXTA LIFE INTELIGENTNY DOM - zgłoszony przez firmę: ZAMEL Sp. z o.o.
Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. za produkt:
System kontroli i lokalizacji doziemień KDZ-3 - zgłoszony przez firmę: ZPrAE Sp. z o.o.
W targach , jak co roku , udział wzięła delegacja z oddziału rzeszowskiego SEP, którzy odwiedzili bardzo dużo stanowisk targowych zapoznając się z najnowszymi rozwiązaniami w energetyce.
Delegacja SEP Rzeszów na Energetab 2017.
Stanowisko wystawowe ZAPEL S.A. z Boguchwały.
tekst i zdj. :b. pałac
Przy okazji Targów ENERGETAB 2016 : 13-15 września 2016 r. wycieczka zorganizowana przez koło SEP przy Politechnice Rzeszowskiej
Gdzie byliśmy? Weszliśmy na Babią Górę, zwiedzaliśmy laboratoria ATH, byliśmy na targach bielskich, obejrzeliśmy Koronę Ziemi i weszliśmy do wnętrza góry Żar.
W wycieczce uczestniczyli członkowie Koła przy PRz. , członkowie Koła przy Elektromontażu i Koła przy ZO.
Na Babią Górę szliśmy z przełęczy Krowiarki do schroniska Markowe Szczawiny, a następnie oczywiście Percią Akademików na szczyt, to „tylko” 1,7 km i 513 m podejścia.
Pogoda była wspaniała, a humory dopisywały na każdym odcinku szlaku (fot.1 i 2).
Wieczorem czując „miłe zmęczenie nóg” odpoczywaliśmy przy grillu.
W dniu 14 września 2016 odwiedziliśmy Wydział Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej. Zwiedziliśmy kampus uczelni oraz laboratoria:
-
w laboratorium A204A oraz A214 zaprezentowano działanie mikrofabryki oraz przykładowe prace dyplomowe studentów (fot.3).
-
laboratorium, w którym prowadzone są prace nad wykonaniem porowatych rusztowań - podłoży dla inżynierii tkankowej - z włókien o średnicy zbliżonej do włókien kolagenowych,
-
działanie hamowni podwoziowej oraz stanowisko badania samochodu hybrydowego.
Po laboratoriach oprowadzali nas bardzo sympatyczni pracownicy Wydziału.
Następnie udaliśmy się na targi ENERGETAB 2016. Targi zwiedzaliśmy indywidualnie, zbierając materiały, informacje. Targi są okazją do spotkań i bezpośrednich rozmów. Odwiedziliśmy gościnne stoisko Elektromontażu Rzeszów z ciekawymi słupami oświetlenia zewnętrznego. Piękna słoneczna pogoda tak przyjazna przy wchodzeniu na Babią Górę, tutaj dawała się mocno we znaki, syci wrażeń i materiałów, chłodnym autokarem powróciliśmy do hotelu na szczycie góry.
Trzeci dzień rozpoczął się od zwiedzania Centrum Korony Ziemi w Zawoi (fot.4).
Bardzo ciekawa ekspozycja o ludziach gór i samych górach. Wysłuchaliśmy interesującą historię rozwoju specjalistycznej odzieży i sprzętu wspinaczkowego. Przewodnik – pasjonat alpinista – opowiadał jak radzono sobie w górach od początków XX wieku, a następnie opowiadał o każdym szczycie z Korony Ziemi na podstawie makiet (fot. 5) znajdujących się w Centrum.
W opowiadaniu przewijały się nazwiska Polaków zdobywców szczytów, wejścia letnie, wejścia zimowe, pierwsze wejścia i ……. ostatnie.
Brak czasu nie pozwolił nam na wejście w korony drzew, ponieważ byliśmy umówieni w Elektrowni Porąbka Żar.
Niestety elektrownia w remoncie, więc zostaliśmy wpuszczeni tylko na pierwszy poziom, wejście do wnętrza pochylnią ½ km, oraz do dyspozytorni skąd odbywa się kierowanie pracą elektrowni i gdzie można podglądnąć każdy parametr.
Elektrownia znajduje się dosłownie wewnątrz oraz na powierzchni góry Żar. Góra ma ok. 850 m n.p.m., a jej wysokość względna wynosi ok. 400 m. Na szczycie góry znajduje się potężny zbiornik gromadzący wodę, ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości, kształt deltoidu i mieści 2 310 000 m3 wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonych żelbetonem. Znajduje się pod nim galeria do pomiarów przecieków, w ciągu doby ze zbiornika wyciekają zaledwie 2 litry wody.
Wewnątrz góry są wywiercone 2 szyby o średnicy 4 m każdy, pochylone pod kątem 45o dostarczają wodę do turbiny w hali maszyn. Elektrownia wyposażone jest 4 nowoczesne pompo-turbiny wykonane w Austrii. Każdy z 2 kanałów transportowych rozgałęzia się na 2 turbiny.
Wszystkie turbiny dają moc 500 MW. Czas rozruchu elektrowni wynosi zaledwie 3 minuty.
Pompowanie pełnego zbiornika trwa 5 godzin. Następnie woda jest wypuszczana do Zbiornika Międzybrodzkiego. Napięcie generatora 14 kV jest podnoszone przez transformator blokowy do 120 kV, energie jest przesyłana liniami 110 kV.
Góra Żar jest to miejsce znane ze wspaniałych warunków do para lotniarstwa, lotniarstwa i szybownictwa. Jest ono także znane z występowania wielu niewyjaśnionych zjawisk.
Linia 110 kV biegnąca przez Żar i następne góry jest zagrożona nie tylko przez drzewa, które trzeba regularnie przycinać, ale także przez pechowych lotniarzy czy paralotniarzy. Na wszelki wypadek słupy pomalowano na czerwono, teren wokół linii jest nieustannie monitorowany. W sytuacji zagrożenia używany jest znajdujący się w halach elektrowni wyłącznik wielkości średniego samochodu. Wyłącza linię w ciągu 0,05 sekundy z ogłuszającym hukiem.
Po obejrzeniu elektrowni, zbiornika i kilku paralotniarzy, syci wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Opracowała: Barbara Kopeć - koło SEP PRz
Zdjęcia: Piotr Jankowski-Mihułowicz – koło SEP PRz